Az átlagos felhasználó ritkán foglalkozik a videókártyával. Többnyire a kinézetet, a tárhelyet, billentyűzetet tartja fontosnak, a monitort vagy a hangzást.
A videókártya gondoskodik arról, hogy lássuk azt, amit csinálunk. Az ő feladata többnyire a rendszer által küldött, elsősorban a processzor vagy a RAM memóriából történő grafikus információk feldolgozása. Továbbá azok analóg vagy digitális jellé alakítása.
Integrált vs dedikált videókártya
Az alaplapra integrált videókártyák tökéletesen megfelelhetnek a
- egyszerű irodai használatra
- egyszerű programokhoz
- kisebb teljesítményigényű szoftverekhez.
Ha nagyobb feladatokra szeretnénk használni a gépünket, akkor érdemesebb bővítőkártyaként vásárolni a videókártyát.
Mennyiben dob a laptop árán a videókártya típusa?
Úgy az integrált videókártya, mint a dedikált videókártya legfőbb feladata tehát, hogy különféle grafikus feladatokat elvégezzen. Az integrált videókártya nem rendelkezik saját memóriával, csak annyit használ, amennyire szüksége van. Ennek köszönhetően energiahatékony. Jóval olcsóbb, mint a dedikált videókártya. Nézzük, miért is van ez.
A dedikált videókártya rendelkezik saját memóriával, azonban nagyobb a teljesítménye, nagyobb a fogyasztása.
Kinek melyiket ajánljuk?
Hogy ki nyer az integrált vs dedikált videókártya versenyben, döntsd el Te magad! Ha nagyobb teljesítményű, grafikai szoftvereket használnál, mindenképp jó döntés a dedikált típus. Azonban, ha csak egyszerű felhasználó vagy, bőven elegendő lehet számodra az integrált videókártya.
Nézz szét honlapunkon, a laptopozz.hu-n és válaszd ki a legszimpatikusabb társat a mindennapokra. Döntsd el, milyen munkára és milyen célra keresel. A laptopozz.hu még garanciát is vállal. Ezzel tényleg csak jól járhatsz!
Dedikált vagy integrált videokártya
Mi alapján döntsük el, hogy dedikált vagy integrált videokártyára van szükségünk? Egyáltalán mi aza dedikált videokártya és mi az az integrált videokártya? Cikkünkből kiderül!
A videokártya a számítógép megjelenítésért felelős fő alkotórésze. A videókártya a kivitelezés alapján lehet alaplapra integrált (integrált videokártya) vagy bővítőkártya (dedikált videokártya).
Az integrált videokártya tehát fizikailag nem eltávolítható.
Hogy dedikált vagy integrált videokártyát válasszunk, több szempont alapján történhet.
A videokártya kiválasztásának legfontosabb paraméterei:
- A kártya teljesítménye
- A videokártya felhasználási területe
- Üzemeltetési tulajdonságok
- Kompatibilitás
- Csatlakoztathatóság
Az integrált videokártya működésének lényege, hogy nem rendelkezik saját memóriával, ennek következtében a RAM memóriát használja. Természetesen arányosan teszi ezt, csak annyi foglal le belőle, amennyire ténylegesen szüksége van. Az integrált videokártya típusokkal szemben, a dedikált videokártya saját, önálló memóriával rendelkezik, így teljesen elkülönül a RAM memóriától és a processzortól. A dedikált videokártya teljesítménye nagyobb, mint az integrált típusoké, viszont ez nagyobb fogyasztással is jár. A nagyobb fogyasztás miatt több hőt termel, így jóval több hűtést, akár privát hűtési rendszert is igényel.